5 czerwca w Skale uczestniczyliśmy w 5. Festiwalu Godki Krakowskiej, trzymając kciuki za naszych uczestników.

Mistrzynią godki była nieżyjąca już p. Hanna Kawalec, która dbała jak nikt o piękno gwary podkrakowskiej i tradycję ludową. Wychowała uczniów i naśladowców, dlatego też w konkursie na godkę mieliśmy cztery uczestniczki ze Smrokowa: Janinę Komendę, Henrykę Wiorek, Stanisławę Żurek i Halinę Buczek. Wszystkie zaprezentowały godki pełne dowcipu i wigoru w pięknej gwarze. Jury, w którym zasiadała m.in. Anna Dymna i językoznawca prof. Kazimierz Sikora, nagrodziło dwie nasze panie. Anna Dymna wręczając wyróżnienie specjalne p. Henryce Wiorek, stwierdziła, że jest ona poza wszelka konkurencją, zobaczyliśmy bowiem na scenie występ młodej 91-latki. II miejsce przypadło w udziale p. Janinie Komendzie za żywiołowe wykonanie godki Jaś ciumajda.

Ogromne wrażenie na jury wzbudziło też czarno-białe zdjęcie p. Dariusza Marchewki. Męska część rodziny Marchewków - 4 pokolenia w czapkach krakowskich na tle uli w kwitnącym sadzie prezentowała się naprawdę pięknie. Cała rodzina, w tym także 4-miesięczny Miłosz, odebrała na scenie II nagrodę.

5. Festiwal Godki był ciekawy i pełen atrakcyjnych konkurencji, a nasi reprezentanci zasługują na słowa uznania i gratulacje.