XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Narodowego odbyły się w roku 2013 między innymi w naszej gminie. 18 i 19 maja Prandocin odwiedziły tłumy turystów, którzy podziwiali romańską architekturę i brali udział w licznych atrakcjach zorganizowanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz Centrum Kultury w Słomnikach.

Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne to Program Narodowego Centrum Kultury. Zakwalifikowaliśmy się do programu w r. 2013 i do dzisiaj, jako Beneficjenci DK+ korzystamy z wielu szkoleniowych propozycji NCK w Warszawie.

I część programu polegała na opracowaniu i przeprowadzeniu badań- analizy potrzeb kulturalnych oraz oczekiwań naszych klientów. Następnie mogliśmy sfinansować wybrane inicjatywy lokalne w dziedzinie kultury.

Na podstawie przeprowadzonych ankiet oraz wypracowanego wspólnie Regulaminu Komisja wybrała do realizacji 4 projekty: Kulturalny weekend na jednym z krakowskich kopców, Gra terenowa „Historii i kultury ucz się od harcerzy”, Maraton Radosnego Śpiewania oraz Szkoła rysunku i malarstwa Jana Biczysko.

Stowarzyszenie Ceramika bez Granic, skupiające artystów ASP w Krakowie pod egidą prof. Marity Benke- Gajdy to sprawdzony partner Centrum Kultury. Dzięki wspólnym projektom od dwóch lat w Centrum Kultury odbywają się warsztaty ceramiki w różnej formie: lepiliśmy garnki, anioły w grupach od najmłodszych po najstarszych uczestników zajęć.

Projekt „Spotkania teatralne” to inicjatywa realizowana przez Towarzystwo Kulturalno - Sportowe i Centrum Kultury w Słomnikach od 2013 roku. W ramach projektu na scenie MGCK od kilku lat profesjonalne teatry wystawiają bezpłatne spektakle, skierowane do rodziców z małymi dziećmi.

W 2014 roku Towarzystwo Kulturalno-Sportowe we współpracy z Centrum Kultury zorganizowało projekt, który miał na celu organizację cyklu bezpłatnych warsztatów plastycznych skierowanych do wszystkich mieszkańców gminy Słomniki chcących realizować swoje twórcze pasje i poszerzać swoje zainteresowania.

To projekt Stowarzyszenia Piękne Anioły, w którym Centrum Kultury było partnerem. Był realizowany w 2014 i 2015 roku. Pod tą nazwą Stowarzyszenie Piękne Anioły prowadziło w Centrum Kultury w Słomnikach szkolenia z coachingu dla młodzieży. 18 października 2015r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt, na której rodzice, młodzi coache i ich koledzy mogli zobaczyć filmy ze szkoleń, wysłuchać bardzo ciekawego wykładu trenera coachingu Dawida Bałutowskiego, porozmawiać, podzielić się wrażeniami i doświadczeniami.