Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne to Program Narodowego Centrum Kultury. Zakwalifikowaliśmy się do programu w r. 2013 i do dzisiaj, jako Beneficjenci DK+ korzystamy z wielu szkoleniowych propozycji NCK w Warszawie.

I część programu polegała na opracowaniu i przeprowadzeniu badań- analizy potrzeb kulturalnych oraz oczekiwań naszych klientów. Następnie mogliśmy sfinansować wybrane inicjatywy lokalne w dziedzinie kultury.

Na podstawie przeprowadzonych ankiet oraz wypracowanego wspólnie Regulaminu Komisja wybrała do realizacji 4 projekty: Kulturalny weekend na jednym z krakowskich kopców, Gra terenowa „Historii i kultury ucz się od harcerzy”, Maraton Radosnego Śpiewania oraz Szkoła rysunku i malarstwa Jana Biczysko.

Szkoła rysunku i malarstwa

Najwcześniej został zainicjowany projekt Szkoła rysunku i malarstwa. Był to cykl spotkań, które rozpoczęły się 15 listopada. Od razu wyłoniły się trzy grupy zainteresowanych: rodzice z małymi dziećmi, osoby dorosłe oraz młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym.

Rodzice i dzieci poznawali się wzajemnie i uczyli porozumienia poprzez wspólne zabawy plastyczne. Jedni i drudzy mieli możliwość spróbowania różnych tworzyw i różnych technik. Najważniejsze jednak było odkrywanie wzajemne dziecięcej wyobraźni, rozpoznawanie potrzeb i umiejętność przekazywania sobie uczuć. Powstało wiele wspólnych dzieł sztuki rodzinnej. W grupie dorosłej warsztaty pozwoliły poznać techniki rysunkowe i malarskie od podstaw. Większość uczestników deklarowała, że spełnia swoje marzenia z lat młodości, ponieważ ma na to czas, a projekt stworzył im możliwości. Powstało wiele rysunków, szkiców, obrazów w różnych technikach. W grupie młodzieżowej zapoczątkowano regularny i systematyczny kurs rysunku i malarstwa. Szkoła rysunku i malarstwa prowadzona była przez pomysłodawcę- artystę malarza Jana Biczysko i zakończyła się wspólną wystawą prac. 15 listopada o godzinie 18.00 odbył się wernisaż, na którym pokazane zostały osiągnięcia uczniów szkoły. Zgromadził on wielu widzów: rodziny, znajomych, przyjaciół uczestników szkoły. Projekt trwa po dziś dzień i cieszy się zainteresowaniem.

Kulturalny weekend

Kulturalny weekend został zaplanowany na dzień 12 października, a miejscem docelowym został wybrany Kopiec Piłsudskiego. Pomysł na „kulturalny weekend” zainicjowali animatorzy Grupy Wsparcia dla Rodziców dzieci objętych integracją w ZS Waganowice, a główną pomysłodawczynią była Katarzyna Fundament. Adresatami były rodziny dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Całość projektu została opracowana na 2 spotkaniach w gronie inicjatorów oraz zainteresowanych rodziców dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Na zaplanowaną kulturalną wycieczkę udaliśmy się do Krakowa, aby pod opieką przewodnika odkrywać historię Kopca Piłsudskiego. Zostaliśmy wyposażeni w specjalnie przygotowane mapy terenu wraz z opisem trasy. Spacerując  po Lasku Wolskim z zapartym tchem podziwialiśmy urokliwe barwy jesieni. Główną atrakcją naszej wędrówki było wejście na Kopiec Piłsudskiego. Z tego miejsca mieliśmy możliwość oglądać piękną panoramę Krakowa. Następnie ul. Wędrowników zeszliśmy do Polany Bielańskiej, po drodze zatrzymaliśmy się przy kapliczce Matki Bożej Wędrowników. Dalej podeszliśmy pod klasztor kamedułów na Bielanach. Urokliwie piękna o tej porze roku Polana Bielańska zrekompensowała nam brak możliwości wejścia do klasztoru (wstęp do klasztoru mają tylko mężczyźni, w wyznaczonych do tego porach, kobiety mogą odwiedzić to miejsce tylko w 12 wyznaczonych dniach  roku). Następnie żółtym szlakiem do ul. Żubrowej i wzdłuż parkanu zoo wróciliśmy do punktu początkowego naszego spaceru. Tutaj w kawiarnianym ogródku zajęciami plastycznymi uwieczniliśmy „zdobycie” kopca. Najmłodsi uczestnicy mieli za zadanie ulepić jego makietę z masy solnej, w którą zostały wbite chorągiewki z imionami bohaterów zadania. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym obiadem na świeżym powietrzu, a w czasie wędrówki byliśmy zaopatrzeni w wodę mineralną, która bardzo się przydała, bo pogoda była słoneczna i ciepła, a droga długa, jak na nasze możliwości. Podczas wędrówki zrobiliśmy wiele zdjęć, z których powstała mała wystawa fotograficzna. Pamiątkowe zdjęcie otrzymali też uczestnicy wycieczki.

Historii i kultury ucz się od harcerzy!

19 października harcerze z Waganowic zaprosili wszystkich do udziału w grze terenowej. Zgłosiło się 8 drużyn oraz osoby indywidualne, które do grup zostały dołączone. Zadania, trasę, mapy, zasady gry, materiały itp. przygotowali instruktorzy harcerscy, nauczyciele i pracownicy. Pomysłodawcą gry był Radosław Konieczny. Organizatorzy- opiekunowie merytoryczni odbyli 8 spotkań, na których opracowali szczegóły gry i przygotowali mapy, instrukcje, zadania, pomoce. Zamiast plakietek z zapinką dla uczestników przygotowano różnej wielkości plakietki na etykietach samoprzylepnych- dzięki temu plakietki mieli uczestnicy, wszystkie punkty zadań, instrukcje, mapy. Plakietkami oznaczono trasy, przyklejano je też napotkanym przechodniom.

W grze wzięły udział następujące grupy: dzieci z Niedźwiedzia razem z nauczycielkami- „Crazy Niedźwiedź”, gimnazjaliści z Prandocina z nauczycielką- „Citek sp. z o.o.”, zuchy z Waganowic czyli „Iskierki”, harcerze z Waganowic jako „Klopsiki” (z grupą osób, które dołączyły do gry w ostatniej chwili oraz z zespołem wokalnym Ajlasz z Centrum Kultury), „Elfiki”- harcerze z Waganowic, „Jest dobrze”- harcerze z drużyny Nieprzetartego Szlaku- osoby niepełnosprawne wraz z wolontariuszami i opiekunami, „50+ Kultura”- czyli seniorzy, uczniowie ze Szczytnik wraz z opiekunami czyli „Słoneczniki”. Najmłodszy uczestnik gry jechał z tatą i nieco starszym bratem w wózku. Razem było nas ponad 160 osób- z plakietkami gry terenowej, w dobrym humorze i przy wspaniałej słonecznej pogodzie przemierzyliśmy trasę ok. 8 km, wzbudzając zainteresowanie przechodniów.

Najpierw była krótka wizyta w Muzeum Ziemi Słomnickiej i opowieść o Kazimierzu Wielkim i początkach miasta Słomniki. Informacje notowane w notatnikach okazały się potem przydatne na szlaku. W oczekiwaniu na lekcję muzealną można było zagrać w grę Skarby Ziemi Słomnickiej. Trzeba też było wykonać zadanie- odszyfrować 3 hasła i wyjaśnić ich znaczenie.

Wyruszające z mapą w teren drużyny poszukiwały informacji, miejsc i wykonywały zadania. Na Rynku w Słomnikach szukały miejsc pamięci i wiadomości o kościele parafialnym oraz pobliskiej synagodze. Trzeba było między innymi dopytać o wszystko napotkanych słomniczan.

Przy placu targowym na ulicy 3 Maja czekały na nas informacje o herbie Słomnik, jego wyglądzie i symbolice, a zadaniem każdej drużyny było wykonanie herbowego Archanioła Michała.

Dalej trasa prowadziła przez tzw. Króliczkę na ulicę Kolejową. Tam przy grocie solnej rozwiązywaliśmy krzyżówkę na temat historii Słomnik i szkicowaliśmy panoramę miasta.

Na stacji PKP poznaliśmy historię budowy linii kolejowej Kraków- Miechów. Podziwialiśmy archiwalne zdjęcia z otwarcia dworca z okresu międzywojennego, zawarte w albumie „Słomniki w starych fotografiach”. Rozwiązaliśmy także zadanie matematyczne o pociągu, który jedzie do Słomnik i do Zakopanego.

We dworze w Kacicach powitał nas średniowieczny szłomiarz, strzelaliśmy z łuku niczym drużynnicy z tamtych czasów. „Wyszywaliśmy” cekinami na czarnym kartonie kwiatowe motywy krakowskiego gorsetu, a przede wszystkim zwiedziliśmy dwór w Kacicach dzięki uprzejmości właściciela p. Wiesława Wolnego- pasjonata i gawędziarza, który wie o dworze więcej niż ktokolwiek.

Ostatni odcinek trasy wiódł pod Centrum Kultury, a ostatnie zadanie- to wspaniały posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Prandocina Wysiołka w parku. Pysznych potraw regionalnych wiele- na ciepło, na zimno, na ostro i na słodko (podczas wędrówki uczestnicy mieli możliwość napić się wody mineralnej, a na punktach zadaniowych- herbaty lub kawy).

Na koniec każda z drużyn zaprezentowała siebie i swoje prace. Wszystkie po drodze wymyśliły swoje nazwy, okrzyki, zawołania, piosenki. Obejrzeliśmy też zdjęcia z trasy na dużym ekranie kinowym, bo trakcie posiłku instruktorzy MGCK przygotowali prezentację. Dla uczestników przygotowano też pamiątkowe certyfikaty ukończenia gry.

Maraton Radosnego Śpiewania

27 października w Maratonie Radosnego Śpiewania wzięło udział 12 grup: od maluchów z przedszkola po seniorów: 2 grupy z Przedszkola Samorządowego w Słomnikach, Promyki, Promyczki i Dzieci z Waganowic, chór Primavera i zespół Primavera Plus- z Poskwitowa, zespół Metrum ze Smrokowa i Parkoszowic, zespoły Ajlasz i WBD ze Słomnik, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Ratajowa, uczestnicy programu 50+ Kultura. Razem na scenie wystąpiło 168 śpiewających osób, a akompaniował im 5-osobowy zespół. Inicjatywa Maratonu Radosnego Śpiewania to pomysł Dawida Pyrdy, wokalisty i instrumentalisty zespołu Prokoncepcja. Koordynatorem ze strony Centrum Kultury była Weronika Piwek, a w realizacji projektu wzięli udział wszyscy pracownicy Centrum Kultury. Zespół akompaniujący odbyła sam 5 prób oraz dwie z udziałem: Kobiet Aktywnych z Ratajowa i Zespołu Metrum. Każda z 12 zgłoszonych grup miała dwie- trzy próby wybranego repertuaru- razem- 27 spotkań.

Podczas maratonu śpiewała też publiczność- ok. 150 osób- z zespołami oraz samodzielnie- zgodnie z wydrukowanymi śpiewnikami, w których znalazły się znane dobre polskie piosenki jako przerywniki pomiędzy występującymi na scenie. Wszystkim towarzyszył zespół akompaniujący śpiewającym i publiczności.

Śpiewaliśmy bez przerwy około dwóch godzin, także zapowiedzi były śpiewane, a występujący i publiczność mogli podczas śpiewania napić się wody mineralnej, kawy lub herbaty i zjeść coś słodkiego. Śpiewniki wszyscy otrzymali na pamiątkę, a osoby śpiewające na scenie dostały dyplomy, płyty z dokumentacją fotograficzną oraz nagraniem koncertu na dvd.