XV Małopolskie Dni Dziedzictwa Narodowego odbyły się w roku 2013 między innymi w naszej gminie. 18 i 19 maja Prandocin odwiedziły tłumy turystów, którzy podziwiali romańską architekturę i brali udział w licznych atrakcjach zorganizowanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz Centrum Kultury w Słomnikach.

 Zarówno w sobotę jak i w niedzielę kościół w Prandocinie można było zwiedzić korzystając z wiedzy zawodowych przewodników, którzy faktami historycznymi dotyczącymi kościoła zaskakiwali nawet okolicznych mieszkańców i członków parafii. Gdy zwiedzanie dobiegło końca, każdy mógł skosztować pysznych specjałów kuchni regionalnej, przygotowanych przez panie z KGW Prandocin w sobotę i KGW Prandocin Wysiołek w niedzielę. Pochwał dla wspaniałych kucharek było niemało, a stoły wręcz uginały się pod ciężarem pysznych, domowych dań. Wielu osobom ciężko było odejść od stołów pełnych smakołyków, jednak gdy już to zrobili, często zaskoczeni zauważali przechadzające się wokół kościoła postacie: mnichów, damy dworu, giermków. To pracownicy i wolontariusze Miejsko – Gminnego Centrum Kultury, przebrani w stroje z epoki, zorganizowali dla turystów grę terenową pt. „Tajemnice perły na pagórze”, dzięki której można było poznać historię romańskiego kościoła pw. Jana Chrzciciela w Prandocinie. Przekrój wiekowy osób biorących udział w tej grze był olbrzymi – od 3 do 103 lat, jednak wszyscy dawali się ponieść zabawie i wytężali umysły, aby sprostać trudnym szyfrom i zagadkom. W sobotnie popołudnie pasjonaci architektury i historii sztuki również mogli znaleźć coś dla siebie. Punktualnie o godzinie 16.00 we wnętrzu świątyni odbył się niezwykle ciekawy wykład „Malowany kościół, czyli fenomen romańskiego kościoła” przygotowany przez historyka sztuki, panią Martę Graczyńską.

Niedzielę rozpoczęto wycieczką rowerową śladem powstania styczniowego oraz warsztatami plastycznymi „U średniowiecznego skryby”. Pogoda dopisała – słońce nie musiało przedzierać się przez chmury, dlatego też 12 kilometrowa wycieczka rowerowa zorganizowana przez Centrum Kultury i TKS była bardzo udana. Warsztaty plastyczne obfitowały w liczne atrakcje, zarówno dzieci jak i dorośli z wielkim zainteresowaniem ręcznie wytwarzali papier czerpany, pisali piórem (wielu ujawniło skrywane dotąd zamiłowanie do kaligrafii) czy odbijali pamiątkową, lakowaną pieczęć. Ostatni dzień MDDK w Prandocinie zakończono plenerowym występem OSP z Prandocina pod batutą pana Mirosława Dudy.

W organizację MDDK w Prandocinie zaangażowało się wiele osób, instytucji i organizacji: Centrum Kultury w Słomnikach, Urząd Miejski w Słomnikach, ksiądz proboszcz Marian Głowacki, KGW Prandocin i KGW Prandocin Wysiołek, Towarzystwo Kulturalno – Sportowe w Słomnikach, Sołtys i Rada Sołecka Prandocina. Dzięki ich zaangażowaniu nasza prandocińska „Perła na pagórze” lśniła jeszcze większym blaskiem.