26 lipca odbyło się VIII Małopolskie Święto Czosnku, które organizowane jest co roku przy współpracy dwóch gmin słynących z produkcji czosnku – Słomnik i Radziemic. Do Prandocina zjechało wielu gości: władze województwa, liczni posłowie, przedstawiciele agencji  i organizacji rolniczych, producenci czosnku oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, aby świętować kolejne zbiory rośliny o wielu, zarówno kulinarnych jak i leczniczych, zastosowaniach.

Smakowite, czosnkowe dania, ozdoby i warkocze z czosnku, konkursy, popisy zespołów ludowych to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie przewidziano na czosnkowym festynie. W tegorocznym święcie wzięło udział 17 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gmin Słomniki i Radziemice. Jak nietrudno zgadnąć, przy tak dużej ilości utalentowanych kulinarnie pań, stoiska do degustacji uginały się pod ilością przepysznych, czosnkowych specjałów. Goście Święta Czosnku mogli skosztować wyjątkowych pierogów, sosów, bułeczek, zup, kotlecików, nalewek, a nawet czosnkowych deserów! Produkty regionalne można było degustować również w ramach „Zasmakuj w Małopolsce” – kampanii promującej produkty regionalne Małopolski. Zanim jednak ktokolwiek nacieszył swoje podniebienie, na scenie rozpoczęto czosnkowe obchody występem prandockiej Orkiestry Dętej po batutą Krzysztofa Dudy oraz zespołu ludowego Pawie Oczko ze Szczepanowic pod kierownictwem Stanisławy Doniec. Następnie na scenie pojawili się włodarze obu gmin: Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel i Wójt Gminy Radziemice Marek Słowiński, aby oficjalnie zainaugurować czosnkowe święto i przywitać zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który nie tylko zachwalał walory czosnku, doceniając pracę rolników, ale rozpoczął również kolejną odsłonę kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”, w ramach której można było posmakować produktów regionalnych, a małopolskie specjały przygotowały panie z KGW z Waganowic. W ramach kampanii Piękny Jaś bawił się z dziećmi w gotowanie, rysowanie i obdarował dzieci specjalną książką kucharską. O czosnku, jego uprawie i problemach, z jakimi na co dzień borykają się producenci, mówili Posłowie na Sejm Piotr Ćwik, Lidia Gądek i Andrzej Adamczyk, Senator RP Bogdan Pęk, Wojewoda Jerzy Miller, Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Dyrektor ARMiR w Krakowie Włodzimierz Okrajek, Dyrektor MODR w Karniowicach Zbigniew Tomaszek oraz Prezes MIR w Krakowie Ryszard Czaicki. Po wystąpieniach gości na scenę wtargnął, pomimo interwencji ochrony, rolnik, na co dzień sprzedający czosnek na placu handlowym na Rybitwach. Szybko jednak okazało się, że w postać zabawnego handlarza wcielił się nie kto inny jak Grzegorz Płażek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach. W rozmowie z prowadzącą Święto Czosnku, opowiedział o trudach i znojach pracy producenta czosnku. Występ pana Płażka spotkał się z bardzo pozytywną reakcją publiczności, o czym świadczyć mogą nie tylko wybuchy śmiechu, ale i gromkie brawa.

Kolejnym punktem programu czosnkowego święta były konkursy na najlepszą potrawę, czosnkową ozdobę oraz warkocz. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich znów popisały się umiejętnościami - tym razem nie tylko kulinarnymi, ale też artystycznymi. Komisje konkursowe, złożone z wyjątkowych gości, miały niełatwy orzech do zgryzienia. W wyniku intensywnych i burzliwych obrad wyłoniły zwycięzcę konkursu na najlepszą potrawę, którym okazało się KGW Muniakowice za cukinię faszerowaną w sosie czosnkowym. Nie było to jedynie zwycięstwo tego koła, któremu przyznano również pierwsze miejsce w konkursie na warkocz z czosnku. Natomiast najpiękniejszą ozdobę – piękny, czosnkowy koszyk, przygotowały członkinie KGW z Prandocina Wysiołka. Pozostałe nagrody w konkursach dla KGW przypadły paniom z Prandocina Iły za sałatkę „Czosnkowa fantazja”, paniom ze Smrokowa za bułeczki pn. smrokowskie słoneczka, KGW Polanowice za warkocz i ozdobe (IIm. w obu konkursach) oraz KGW Prandocin Wysiołek za warkocz (IIIm) i KGW Waganowice za ozdobę (IIIm). Przeprowadzono ponadto konkurs na „Superwiązkę polskiego czosnku”, zorganizowany przez delegatów Małopolskiej Izby Rolniczej z terenów gmin Słomniki i Radziemice. Laureatem konkursu został Adam Daros, który przygotował wiązkę ważącą ponad 2 kilogramy. Nie zabrakło też zabaw dla dzieci i dorosłych, takich jak plecenie czosnkowych warkoczy czy rzut czosnkiem do celu, zorganizowanych przez animatorów Centrum Kultury. Prócz możliwości degustacji tradycyjnych specjałów i udziału w konkursach zgromadzona publiczność mogła zasięgnąć porad doradców rolniczych oraz zapoznać się z nowinkami dotyczącymi rolniczego sprzętu. W tym roku na czosnkowym święcie pojawiło się wielu producentów oraz przedstawicieli agencji i instytucji rolniczych.

Dla wielbicieli muzyki i skocznej zabawy organizatorzy przygotowali występ zespołu coverowego Kormorany, który porwał wiele osób do tańca przy melodii utworów takich jak Dwudziestolatki, Rudy rydz czy 10 w skali Beauforta. Obchody VIII Małopolskiego Święta Czosnku, tanecznie i wesoło, zakończono późnym wieczorem.