13 września, kilka minut przed godziną 14.00, spod kościoła w Niedźwiedziu w kierunku stadionu LKS Niedźwiedź, ruszył dożynkowy korowód. Czerwone korale, pawie pióra, chleby w rękach i przepiękne wieńce - 18 kół gospodyń wiejskich i reprezentacji sołectw z terenów naszej gminy, w takt muzyki granej przez zespół Pawie Oczko, szło świętować tegoroczne plony.

 

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się plenerową mszą świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Bronisław Pituła. W kazaniu szczególną uwagę zwrócił na potrzebę szanowania pożywienia i plonów, jakie w swojej dobroci zsyła nam co roku Bóg. Tuż po zakończeniu mszy świętej przybyłych na uroczystości gości powitał Burmistrz Paweł Knafel. Do Niedźwiedzia przybyli w tym roku m.in. Posłowie na Sejm RP: Piotr Ćwik, Andrzej Adamczyk, Józef Lassota i Ireneusz Raś, Senator RP Bogdan Pęk, Wicewojewoda Wojciech Szczepanik, Wicemarszałek Wojciech Kozak, radny Sejmiku Wojewódzkiego Adam Domagała, Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Nabagło wraz z radnymi Włodzimierzem Tochowiczem, Krzysztofem Malikiem i Markiem Piekarą, Dyrektor ARMiR w Krakowie Włodzimierz Okrajek, Dyrektor Urzędu Pracy Dorota Niemiec i Prezes LGD Jurajska Kraina Dorota Buczek.

Po powitaniu gości przystąpiono do tradycyjnych obchodów święta plonów. Starostowie Dożynek pani Daniela Natkaniec oraz pan Jerzy Łakomy - sołtys wsi Niedźwiedź, wręczyli Burmistrzowi Knaflowi bochen chleba, który podzielono pomiędzy wszystkich uczestników dożynek. Następnie reprezentacje poszczególnych sołectw: z Niedźwiedzia, Janikowic, Prandocina Wysiółka, Kępy, Szczepanowic, Prandocina, Ratajowa, Waganowic, Brończyc, Prandocina Iły, Orłowa, Kacic, Polanowic, Smrokowa, Zaborza, Wężerowa, Miłocic i Wesołej,  przekazały wieńce dożynkowe na ręce zaproszonych gości. Zakończenie części oficjalnej równoznaczne było z rozpoczęciem występów artystycznych. Przed mieszkańcami naszej gminy zaprezentowała się Orkiestra Krakus wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia Niedźwiadek, zespół Kobiet Aktywnych z Ratajowa, którym towarzyszyli także panowie oraz zespół Pawie Oczko. Święto plonów przebiegło w miłej, pogodnej atmosferze i zakończyło się zabawą z udziałem zespołu Telex 5.

Dożynki Gminne w Niedźwiedziu obfitowały w wyjątkowe niespodzianki. Burmistrz Paweł Knafel został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej przyjął z rąk Wicewojewody Wojciecha Szczepanika. 13 września był również dniem wyjątkowym dla pani Stanisławy Doniec oraz prowadzonego przez nią zespołu Pawie Oczko. Pani Doniec została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Małopolski – odznaczenie to, w imieniu Marszałka Województwa Marka Sowy, wręczyli Wicemarszałek Wojciech Kozak oraz radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Adam Domagała. Zespół Pawie Oczko został odznaczony medalem Polonia Minior, wręczanym za szczególne zasługi w działalności na rzecz Małopolski.