To tytuł koncertu, który odbył się 18 marca w Centrum Kultury w Słomnikach. Widzowie i słuchacze mieli możliwość posłuchać Patryka Filipowicza gitarzysty, autora trzech albumów solowych. Jego interpretacje tradycyjnych pieśni religijnych szybko zyskały przychylność słuchaczy i dziennikarzy muzycznych, czego efektem były liczne emisje w rozgłośniach radiowych w całym kraju (m.in. Programie 1 Polskiego Radia), a także recenzje w prasie ogólnopolskiej.

Podczas swoich koncertów gitarowych Patryk Filipowicz posługuje się techniką określaną jako fingerstyle, która pozwala na swobodne prowadzenie głosów, co często tworzy wrażenie gry kilku instrumentów jednocześnie. Można powiedzieć, że Patryk Filipowicz jest jednoosobowym zespołem, w którym gitara pełni również rolę wokalisty, basisty i perkusisty. O swojej grze mówi, że stara się śpiewać gitarą. W koncercie Lamenty duszy i gitary Filipowicz zawarł gitarowe interpretacje tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych i pasyjnych. Wzbudził swoja grą niekłamany podziw i otrzymał zasłużone oklaski widowni.

Koncert stanowił pierwszą część spotkania ze sztuką. Po nim widzowie mogli uczestniczyć w wernisażu wystawy Kulturowe ślady - kapliczki. Dzięki współpracy Centrum Kultury ze Stowarzyszeniem Ceramika bez granic zobaczyliśmy fotografie małopolskich kapliczek oraz prace malarskie i rzeźbiarskie inspirowane tą tradycją kulturową. Wystawa była wcześniej pokazywana w klasztorze w Hebdowie, a w następnej kolejności pojedzie do galerii Elektrownia w Czeladzi. Na wystawie obejrzeliśmy prace: Marity Benke - Gajdy, Agaty Kardas, Bogdana Czesaka, Marii Bieńkowskiej - Kopczyńskiej, Weroniki Gajdy, Barbary Zgody, Jana Biczysko, Barbary Gajdy, Małgorzaty Stańczyk - Nagraby, Ewy Wróbel, Marka Nagraby, Krystyny Zaboklickiej, Magdaleny Cisło, Jakuba Niewdany, Beaty Kopek, Barbary Arabskiej, Elżbiety Rydzewskij i Krzysztofa Brzuzana.