Bo nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu

W pełnej zgodzie z tą myślą Beniamina Franklina działa od roku Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kultury w Słomnikach. 10 czerwca zakończył się uroczyście pierwszy rok akademicki i jednocześnie rozpoczął nabór na rok kolejny.

Nasz Uniwersytet w roku 2017/2018 zgromadził 75 Słuchaczek i Słuchaczy, zapewniając im 630 godzin zajęć. Bardzo duże znaczenie mają zajęcia, które poprawiają kondycję seniorów. Wykłady z edukacji prozdrowotnej prowadzi pan doktor Hubert Malec z Przychodni Malimed, ale mieliśmy też wykład prof. Władysława Migdała z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wykład specjalistów ze Szpitala im. Jana Pawła II z Krakowa na temat profilaktyki raka piersi, wysłuchaliśmy wykładu profesora Jana Pieniążka z kliniki w Bytomiu o bólach nóg oraz wykładu doktor Bogumiły Pieniążek o chorobach słuchu. 16 godzin wykładów wsparliśmy gimnastyką dla seniora (3 grupy po 33 godziny), gimnastyką w wodzie (2 grupy po 29 godzin) oraz marszem z kijkami przy sprzyjającej pogodzie (20 godzin). Zajęcia te prowadzi z seniorami Paweł Kurkiewicz z Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia. Dzięki studentce AWF w Krakowie Kamili Piwowarczyk seniorzy uczestniczą w programie Senior Fitness Test, dzięki któremu po jego zakończeniu będą posiadać wiedzę, jaki wpływ miały wszystkie działania prozdrowotnie na ich kondycję.

W każdy poniedziałek o g. 17 odbywały się wykłady popularno - naukowe: z geografii i podróżowania (Marcin Obałek i podróżnicy z Akademii Podróżowania 3 Żywioły - 16 godzin); z historii sztuki (o. Eugeniusz Grzywacz, historyk sztuki, Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie - 17 godzin); z edukacji obywatelskiej (mgr Krzysztof Figarski - 8 godzin); historii regionu (Alicja Biczysko - 8 godzin).

Nasze Słuchaczki i Słuchacze mieli możliwość nauki języka angielskiego. Dwie grupy odbyły po 36 lekcji w Szkole Językowej Leader School z lektorem Michałem Buśko, otrzymując certyfikat potwierdzający umiejętności.

Duży blok zajęć to warsztaty artystyczne. Warsztaty wokalne (68 godzin) prowadzi Wojtek Janczarski, a potwierdzeniem umiejętności i zdolności uczestników był marcowy koncert Wszystko, co najpiękniejsze. Warsztaty rękodzieła (w liczbie 60 godzin) prowadzą animatorki, absolwentki ASP w Krakowie - Zuzanna Michalska oraz Wanda Małecka, dzięki czemu na zajęciach powstały prawdziwe arcydzieła rękodzieła, których wystawa zostanie pokazana już w nowym roku akademickim. Talenty aktorskie szkolą się pod okiem aktora i reżysera Rafała Sadowskiego i poznamy je jesienią na premierze spektaklu teatralnego. Zakończenie roku zostało uświetnione wernisażem prac malarskich adeptów szkoły rysunku i malarstwa prowadzonej przez Jana Biczysko (68 godzin). Każdy, kto po raz pierwszy zetknął się z pracami seniorów, jest pod wrażeniem ich osiągnięć. 25 godzin spędzili seniorzy na warsztatach tanecznych prowadzonych przez choreografa i tancerza Patryka Wyskockiego (Szkoła Tańca Wild Academy).

Podczas zajęć klubu filmowego (14 godzin), prowadzonego przez Alicję Biczysko, mieliśmy możliwość obejrzenia i podyskutowania o filmach: Pokot, Tajemna Filomeny, Ja, Daniel Blake, Nasze noce, Z dala od orkiestry.

8 razy (45 godzin) uczestniczyliśmy w spektaklach, koncertach i wystawach. Obejrzeliśmy trzy spektakle operowe w Operze Krakowskie (Teresica una pasion, Pajace, Gianni Schacci), byliśmy na trzech koncertach w Filharmonii Krakowskiej, w Teatrze Starym (Opera Mleczana), na wystawie Wyspiański w Muzeum Narodowym.

Odbyliśmy dwie wycieczki. W Ojcowie w hodowli pstrąga ojcowskiego wysłuchaliśmy wykładu pani Magdaleny Wilk i degustowaliśmy pyszną rybę z grilla i wędzoną dzięki Stowarzyszeniu LGD Jurajska Kraina, które w całości pokryło koszty wyjazdu, a pani Dorota Buczek (Prezes LGD) oraz pani Izabela Jędrzejek z biura LGD towarzyszyły mam w wędrówce i obdarowały drobnymi upominkami. Druga wycieczka wiązała się z wyjazdem do Zalesia. Maszerując po wytyczonych ścieżkach wsparliśmy dzieci z autyzmem w czasie Niebieskiego Biegu.

Wszystkie zajęcia kosztowały za cały rok 33 898,05 zł. Uczestnicy ponieśli koszty w wysokości 11 765,00 zł (wpisowe - 50,00zł; częściowa odpłatność za basen - 3,00zł; częściowa odpłatność za wyjazdy kulturalne - przeciętnie 15,00 zł, rękodzieło - 5,00 za miesiąc; j. angielski - 5,00 zł za godzinę).

W styczniu tego roku Słuchaczki i Słuchacze wybrali Radę UTW w składzie: Halina Kurkiewicz (Przewodnicząca), Elżbieta Kurkiewicz, Barbara Kapuścik, Elżbieta Janik i Jan Bil. Zakończenie roku na Uniwersytecie rozpoczęło się ośpiewaniem hymnu i było prowadzone elegancko i miło przez panią Przewodniczącą. Obejrzeliśmy prezentację o minionym roku, były piękne kwiaty i prezenty dla wykładowców. Pan Jan Biczysko opowiedział o uczniach - artystach swoich zajęć. O samej wystawie i pracach mówił o. Eugeniusz Grzywacz. Wznieśliśmy toast szampanem i zjedliśmy przepyszny tort malinowo - czekoladowy, a towarzyskie pogawędki toczyły się w przyjaznej atmosferze. Cieszymy się, że wśród zaproszonych gości był pan Burmistrz Paweł Knafel, który wspiera nasz Uniwersytet.

Uniwersytet zapewnia ciekawe zajęcia na wysokim poziomie, dlatego cieszy się dobrą opinią. Start był udany i tak będziemy trzymać!