Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa - galerię nasyconych barwami scen pasyjnych i postaci biblijnych mogli podziwiać goście wernisażu, jaki w tłusty czwartek 12 lutego odbył się w Muzeum Ziemi Słomnickiej. Autorem rzeźb i obrazów, inspirowanych sztuką ludową, był Zdzisław Słonina – artysta pochodzący Bogdanówki.

Punktualnie o godzinie 18.00 wystawę otworzyła Dyrektor Centrum Kultury Alicja Biczysko. W pierwszej kolejności powitała przybyłych na wernisaż gości, a tych było niemało: Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel, przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Grzegorz Płażek, Dyrektor Biura Promocji i Współpracy Powiatu Krakowskiego Małgorzata Zięć, radni powiatowi panowie Krzysztof Malik i Jerzy Batko oraz ksiądz Tadeusz Lalewicz. Następnie, w kilku słowach nakreślając twórczość pana Słoniny, zachęciła do obejrzenia wystawy i skosztowania tradycyjnego poczęstunku przygotowanego dla gości wernisażu przez żonę pana Słoniny Janinę. Po nacieszeniu oka wspaniałymi pracami w milej atmosferze można było skosztować regionalnych przysmaków – tradycyjnego chleba ze smalcem, kiszonych ogórków i pączków.

Zdzisław Słonina to artysta o ponad 40-letnim dorobku twórczym. Od roku 1977 poczynając był uczestnikiem 76 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą oraz 11 wystaw indywidualnych. Prace Słoniny znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą- w Ameryce, Australii i wielu krajach europejskich.