W dniu 17 maja w Muzeum ziemi Słomnickiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Jana Biczysko. Obrazy i rysunku artysty to własna mitologia, połączenie fantasmagorii, sennych wizji, odrealnionych postaci, świadoma bądź podświadoma kombinacja zapamiętanych i przeżytych lektur i obrazów, malarskie inspiracje mistrzów, które łączą się w jeden spójny świat.

 Świat przedstawiony na rysunkach i obrazach jest łatwy do opisania, można nawet powiedzieć, że w każdym obrazie jest jakaś opowieść. Postacie kobiety i mężczyzny nie podlegają prawom grawitacji: mogą unosić się w powietrzu, płynąć w przestrzeni, wydłużać i wyginać. Często mają skrzydła. Z nimi czy bez podlegają tylko prawom wyobraźni. Świat poza nimi nie istnieje. Nawet kiedy zwracają się ku sobie, ich spojrzenia się nie spotykają, jakby były świadome swojej wzajemnej obecności z pewnością, która nie potrzebuje potwierdzenia.

Z obrazów emanuje nastrój, który najtrafniej można nazwać uspokojeniem. Bierze się on z wzajemnych relacji postaci, z odważnej, zdecydowanej kolorystyki i wreszcie: z poetyckich dopowiedzeń, w tytułach cykli, ale przede wszystkim w lirycznych komentarzach umieszczonych na obrazach. Są one częścią dzieła, na równych prawach z obrazem. To najpiękniejszy dialog o uczuciach, których nie można wyrazić malarską formą, dlatego trzeba sięgnąć po poezję.

Ne wernisaż przybyli liczni goście. Artyści: prof. Marita Benke- Gajda, Stanisław Trybała, Zdzisław Słonina, Konrad Mastyło, Andrzej Paryś. Przedstawiciele powiatowych i lokalnych władz: Dyrektor Biura Promocji i Współpracy Małgorzata Zięć, Radny Powiatu Krakowskiego z naszego okręgu Krzysztof Malik, Prezes LGD Jurajska Kraina Dorota Buczek, Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel, Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki Michał Chwastek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Grzegorz Płażek, Radna Ewa Kaszuba. Było wielu mieszkańców Słomnik, przyjaciele i znajomi artysty.

Wystawa ta gościła już w kwietniu w Wieruszowie- rodzinnym mieście Jana Biczysko; w Muzeum Ziemi Słomnickiej potrwa do końca maja. 28 czerwca jej wernisaż połączony z koncertem muzyki klasycznej oraz wykładem o. Eugeniusza Grzywacza odbędzie się w Centrum Wiara i Kultura w klasztorze w Hebdowie. Następne wystawy zaplanowano m.in. w Krakowie, Myślenicach, Warszawie.

Wernisaż wystawy został objęty patronatem honorowym Starostów Krakowskiego i Wieruszowskiego, Burmistrza Gminy Słomniki oraz Burmistrza Wieruszowa.